مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره فجر/لحظه به لحظه

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

جشنواره فجر 96 که سی و ششمین جشنواره فجر است بالاخره امشب در هوای سرد تهران افتتاح می شود. بیشتر اهالی هنر و رسانه گرد هم آمده اند تا زیباترین لحظات را برای فرهنگ و هنر این کشور رقم بزنند.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، تلاوت  قرآن کریم و پخش تیزر جشنواره و نماهنگی در وصف حضرت زهرا (س) افتتاح گردید.

The opening ceremony of the thirty sixth Fajr Festival-1.jpg

احسان کرمی به حاضران در مراسم افتتاحیه خوشامد گفت و گفت که پس از مراسم فاطمیه اول، مراسم با نام حضرت زهرا (س) آغاز شد. احسان کرمی از حاضران خواست برای اهالی رسانه دست بزنند و از آن ها بابت گرم نگه داشتن تب جشنواره به مدت ده روز تشکر نمود.

The opening ceremony of the thirty sixth Fajr Festival-2.jpg

ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره سی و ششمین جشنواره فجر روی سن آمد و در بخشی از سخنانش گفت:

جشنواره هر سال باشکوه‌تر از سال گذشته برگزار می‌شود و آرمان‌های جشنواره و سینما به انقلاب ادای دین می‌کند. برنامه جشنواره را به روح پر فتوح هشت سال دفاع مقدس تقدیم می‌کنم که از ایران و آرمان‌های ملت دفاع کردند و یادشان برای ما جاودان خواهد بود.

احسان کرمی پیشنهاد کرد تا با همکاری اهالی هنر تدبیری اندیشیده شود تا هموطنان زلزله زده مان که اکنون در این سرما بی سرپناه هستند، تا عید ترتیب اسکان دادن این عزیزان داده شود. چرا که این کار جز با همکاری اهالی هنر امکان پذیر نیست، که با تشویق گرم حضار مواجه شد.

در ادامه اعضای هیأت انتخاب بخش‌های مختلف جشنواره معرفی شدند.

پخش نماهنگی از فیلم‌های جشنواره سی و ششم با نوای «وطنم...» حس و حال ویژه‌ای به مراسم افتتاحیه جشن سی و ششم فجر انقلاب داد.

آرزوی سلامتی و عرض تسلیت به برخی هنرمندان

احسان کرمی به نام دو فیلم جشنواره «به وقت شام» و «وقت نهار» اشاره کرد و به شوخی گفت به صبحانه توجه نشده است! او در ادامه به هنرمندانی چون مسعود کیمیایی، ناصر تقوایی، جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی و الناز شاکردوست اشاره کرد و برای آن‌ها آرزوی سلامتی کرد. او همچنین به سارا خویینی‌خواه که در سوگ برادرش است و شهاب حسینی و همسرش، تسلیت گفت. در ادامه هم به یاد رفتگان سینمای ایران نماهنگی پخش شد.

کرمی از زنده‌یاد علی معلم یاد کرد

Ali Teacher's wife and children at the opening ceremony of the thirty-sixth Fajr Festival.jpg

"می‌خواهم درباره مردی صحبت کنم که اولین بار است روی این صندلی‌ها ننشسته و مطمئنم از آسمان‌ها ما را تماشا می‌کند." در ادامه نماهنگی درباره زنده‌یاد معلم پخش شد و سخنان معلم درباره زندگی، مهربانی و مرگ  تأثر همه حاضران را از اولین سال فقدان معلم به همراه داشت...

کرمی از سید عباس صالحی، محمد مهدی حیدریان، ابراهیم داروغه‌زاده، فرشته طائرپور و خانواده علی معلم برای نکوداشت این هنرمند به روی سن دعوت کرد. و در ادامه مراسم نکوداشت زنده یاد علی معلم با پخش کلیپی از ایشان آغاز گردید که باعث تر شدن چشم های آذر معماریان، همسر ایشان گردید.

آذرمعماریان در یاد همسرش گفت:تنها میتوانم این را به یاد علی بگویم: تحصیل عشق و رندی آسان نمود اول /آخر بسوخت جانم در کسب این فضایل

امید معلم نیز گفت: من نمیدانستم چطور بدون پدرم در این مراسم حضور یابم، اما اکنون با تمام وجود آرزو میکنم هیچ چیز وحدت خانواده بزرگ سینمای ایران را برهم نزند.

سخنرانی سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: ماه بهمن برای ما یادآور دو چیز است. جشن سینمای ایران و جشن انقلاب اسلامی که من هر دو آن ها را به مردم عزیز تبریک می گویم. این سینما در سال های گذشته نام ایران را بلند آوازه کرد و با حضورهای موفق جهانی که پدید آمد، توانست سفیر فرهنگی هنری ایران در جهان باشد. این سینما توانسته پیشتاز گفتگوی هنری ایران با جهان باشد و توانست نشان دهد که می‌توان سینمایی انسانی، شاعرانه، متفکرانه و قصه‌دار داشت، کما این که تاریخ فرهنگ ایران هم همه این‌ها را در کنار هم دارد.

تجلیل از محمدعلی نجفی، فیلمساز 72 ساله سینمای ایران

Commemoration of Mohammad Ali Najafi in the opening ceremony of the 36th Fajr Festival-2.jpg

در بخشی از برنامه با حضور ابراهیم حقیقی، مدیر هنری و منوچهر شاهسواری از محمدعلی نجفی، فیلمساز 72 ساله سینمای ایران و نخستین مدیر سینمایی پس از انقلاب تجلیل به عمل آمد. و برای بزرگداشت استاد محمدعلی نجفی کلیپی توسط طوفان نهان قدرتی ساخته شده بود که در مراسم پخش شد.

محمدعلی نجفی در ابتدای سخنانش اظهار داشت که:

آن زمان که ما در خانواده های مذهبی نمی توانستیم نامی از سینما ببریم من در کنار  دو یار پیگیر سینما و نمایش بودم، همسرم زهره و استاد فخرالدین انوار. ما با کمک هم نمایشنامه فیلم سربداران را نوشتیم. برای نخستین بار در حسینیه ارشاد که مکانی مذهبی بود، موسیقی پخش شد.در آن جا(حسینیه ارشاد در میان نمایش تابلوها) از زبان شخصی شنیدیم کوروش بخواب که ما بیداریم،این جمله را در همان سالی دوباره شنیده شد که شاه در تخت جمشید این جملات را گفته بود.

احسان کرمی از ابراهیم حاتمی کیا عذرخواهی کرد

کرمی بابت شوخی اش با حاتمی کیا عذرخواهی کرد/احسان کرمی دراین مراسم گفت:امسال به وقت ناهار و به وقت شام داریم ولی به صبحانه که وعده مهمی است توجه نشده!» کرمی دقایقی بعد گفت قصد توهین نداشته است.

نکوداشت استاد منوچهر اسماعیلی، استاد پیشکسوت دوبله ایران

Manuchehr Esmaeili, Said Rad and Abolhassan Tahami at the opening ceremony of 36 Fajr festivals.jpg

در ادامه نکوداشت منوچهر اسماعیلی دوبلور پیشکسوت کشور برگزار گردید.در ابتدا کلیپی خاطره انگیز از آثار استاد منوچهر اسماعیلی پخش گردید و احساسات این استاد پیشکسوت را بسیار برانگیخت و اشک از چشمان ایشان جاری گردید. احسان کرمی از ابوالحسن تهامی و سعید راد خواست تا به روی صحنه بیایند و لوح تقدیر استاد اسماعیلی را تقدیم نمایند.

منوچهر اسماعیلی با تشویق های مکرر حاضران در سالن به روی سن آمد و گفت:

در همه فیلم‌ها به شما سلام کردم و شما، امشب به سلام من جواب دادید. من هم به سهم خود از استاد علی معلم یاد می‌کنم و به همسر و خانواده محترم ایشان تسلیت می‌گویم. زیاد وقت‌تان را نمی‌گیرم و حال خوشی هم ندارم. بعد از دیدن صحنه‌هایی که پخش شد حتی توان ایستادن هم ندارم. خیلی متشکرم.احسان کرمی از اسماعیلی خواست روی صندلی بنشیند و در ادامه از ابوالحسن تهامی و سعید راد خواست درباره این استاد دوبله صحبت کنند.

ابوالحسن تهامی درباره استاد منوچهر اسماعیلی گفت:

آقای اسماعیلی از نوابغ هنری ایران هستند. از آغازی که پا به هنر و فن دوبلاژ گذاشتند؛ من شصت سال افتخار داشتم تا در کنار ایشان بیاموزم. دو هنرمند بزرگ جهانی وقتی که به ایران آمدند و فیلم‌هایشان را به زبان فارسی ترجمه کردند؛ گفتند باور نمی‌کنیم ما فارسی بلدیم و به این زبان حرف بزنیم. اسماعیلی در هر فیلم با صدای همان کاراکتر دوبله می‌کرد. ویلیام هولدن و آنتونی کوئین از شنیده شدن صدای خودش در فیلم‌های فارسی‌زبان واقعا شگفت‌زده شدند. آقای اسماعیلی به دوبله ایران رونق و شخصیت داد و اولین کسی بود که قدر خودش را می دانست و هنر خودش را ارزان نمی فروخت و به ما که از ایشان کوچک‌تر بودیم؛ بسیار آموخت.

سعید راد درباره استاد منوچهر اسماعیلی در این بخش گفت:

در گذشته صدا در صحنه نبود و بعدا در اتاق دوبله صدای فیلم‌ها را می‌گذاشتند. به من گفتند قرار است آقای اسماعیلی به جای تو دوبله کنند. آقای اسماعیلی در فیلم عقاب‌ها به شخصیت من جان بخشیدند. واقعا هر عنوانی برای ایشان کم است. برای منوچهر اسماعیلی یک دقیقه بایستید و دست بزنید.

 بزرگداشت اکبر عبدی، پرظرفیت‌ترین و پرظرافت‌ترین نقاش سینمای ایران

Akbar Abdi in the opening ceremony of 36 Fajr festivals-2.jpg

در بخش بزرگداشت اکبر عبدی، متن قدردانی دبیر جشنواره توسط احسان کرمی قرائت شد و بهرام بدخشانی، مسعود ده‌نمکی، محمدرضا فروتن و رسول صدرعاملی برای اهدای لوح او روی صحنه آمدند. در ادامه به خواسته عبدی، احمدرضا معتمدی هم روی سن آمد.لوح تقدیر عبدی توسط مسعود ده‌نمکی به وی اهدا شد.

رسول صدرعاملی در وصف عبدی گفت:

به خاطر کسی اینجا ایستادم که در طول سی و چند سال گذشته فقط بازیگر نبوده. او یک پدیده است که نشان داده می‌توان یک بازیگر و یک مولف بود. او در همه کارهایی که حضور داشت؛ هیچوقت ادای چیزی را در نیاورد و کاری کرد که ما کاراکترها را باور کنیم. او خودش را به ما تحمیل کرد و کاری کرد که شخصیتش را دوست داشته باشیم. خوشحالم که به خاطر او اینجا ایستاده‌ام.

احمدرضا معتمدی در این بخش گفت:

به عنوان کسی که بیش از سی سال سینما تدریس کردم و با سه نسل از بزرگان سینما کار کردم؛ به جرأت می توانم بگویم که استاد عبدی پرظرفیت‌ترین و پرظرافت‌ترین نقاش سینمای ایران هستند. ایشان یک نابغه در تصویرگری فیزیک و میمیک هستند. و این که فراتر از سینما، ایشان برای ما یک سرمایه و ثروت ملی هستند.

اکبر عبدی در حضور ده‌نمکی گفت:

من شانس بزرگی آوردم که با بزرگانی چون ناصر تقوایی و میرباقری و علی حاتمی کار کردم. با تنها کسی که شش کار داشتم؛ آقای ده‌نمکی است.

 مسعود ده‌نمکی اظهار داشت:

باید از همسر آقای عبدی تجلیل کرد. ما که با ایشان کار کردیم می‌دانیم خانم‌شان چه می‌کشند! در ادامه از همسر عبدی خواسته شد روی صحنه بیاید.ده‌نمکی در ادامه گفت: شما برای اینکه راحت تر بتوانید با آقای عبدی کار کنید باید با خانم‌شان بیشتر حرف بزنید. او با توجه به سخنان مطرح شده در نماهنگ بزرگداشت عبدی، گفت: آقای عبدی و شریفی‌نیا مثل تام و جری هستند، دعواهای‌شان را جدی نگیرید! او در ادامه گفت: خیلی آدم‌ها در سینما محبوب‌اند و خیلی مشهور، اما آقای عبدی جزو کسانی هستند که هم محبوب است و هم مشهور.

محمدرضا فروتن درباره این بازیگر گفت:

بزرگان در سینما بسیار هستند. من به دو نفر از این بزرگان ارادت دارم. یکی مرحومخسرو شکیبایی عزیزم که لحظه به لحظه برایم پر از آن بازیگری بود و پر از عشق. دیگری نیز اکبر عبدی است که همه می‌دانند به غیر از استعداد و بازیگری، پر از خوش‌قلبی، صفای دل و مهربانی هستند. تن‌شان سلامت باشد.

در کلیپ بزرگداشت اکبر عبدی چه گذشت؟

کلیپ بزرگداشت اکبر عبدی که توسط مجید توکلی ساخته شده است برای حاضران به نمایش درآمد و به شدت مورد توجه حاضران در افتتاحیه قرار گرفت.

اکبر عبدی در این کلیپ گفت:

همیشه فکر میکردم وقتی بزرگ شوم وارد نیروی انتظامی خواهم شد و به جای اکبر گامبو به من خواهند گفت استوار عبدی. اما بعدها فهمیدم باید فکری به حال فیزیکم بکنم چون تا من بیایم به خودم بجنبم دزد ماشین را برده و پولش را خورده است.

در ادامه مجری از او پرسید چطور زندگی شما و همسرتان سی و یک سال دوارم آورد؟

Akbar Abdi in the opening ceremony of 36 Fajr festivals-1.jpg

چون من هر غلطی که میکردم، همسرم صبوری میکرد و میدانست آخر به سمت خودش بازخواهم گشت. من سعی میکردم پنهانی شیطنت کنم، اما همسرم مچ مرا همیشه می گرفت. محمدرضا شریفی نیا خیلی خوب راه در رو را بلد است.

همسر اکبر عبدی در ادامه گفت:

زندگی با او خیلی سخت است هم وقتی که هست و هم وقتی که نیست.

Akbar Abdi in the opening ceremony of 36 Fajr festivals-3.jpg

اکبر عبدی در این بخش گفت:  ایام فاطمیه را به شما تسلیت می گویم.

اکبر عبدی در ادامه با توجه به نماهنگ پخش شده از خود در این مراسم و علاقه‌اش به نوه‌دار شدن و بچه‌دار شدن، گفت:

فکر می‌کنید من شوخی می‌کنم اما بعد از جشنواره ما برای سلبریتی شدن اقدام می‌کنیم و قصد ازدواج مجدد دارم. از همسر و مادرم تشکر می‌کنم. من فیلم مزخرف هم بازی کردم اما شما چیزی نگفتید و نگاه کردید! خیلی ممنونم از شما و کسانی که زحمت کلیپ پخش شده را کشیدند. از مردم هم ممنونم که خرج ما سینمایی‌ها را می‌دهندو فیلم‌های سطح پایین ما را هم می‌بینند. امیدوارم خداوند روزی آنها را بدهد. از خداوند ممنونم برای عزتی که به من داد و هیچکس این عزت را نمی‌تواند به آدم بدهد. من، بچه‌ای که در نازی آباد و شوش بزرگ شد کجا و بچه ای که امروز درکنار بزرگانی چون آقای اسماعیلی برایش بزرگداشت بگیرند، کجا؟ هیچ هنرمندی در سینما، رزومه به لحاظ تعداد کار و هنر ندارد. آقای اسماعیلی فرشچیان سینمای ایران است. سینما پنجاه درصد صدا، و پنجاه درصد تصویر است اما ایشان با صدایش جای تصویر را پر کرده است. در فیلم مادر، ایشان دقیقا مثل من جای من حرف زدند. و جز من جای سه نفر دیگر هم در آن فیلم حرف زدند. آقای اسماعیلی کاستی‌های من را پر کردند و ظرفیت‌های بازی من را افزایش دادند. ایشان یکی از بزرگترین و با ارزش ترین سرمایه های سینمای ایران هستند. نمی‌دانم ما اهالی سینما چرا داریم پول جیب‌مان را از مردم می‌گیریم. نمی‌دانم چرا سلیقه مردم را عوض کردند. در تئاتر به من می‌گویند چرا نمایش‌تان بزن و برقص ندارد! با این سطح سلیقه مشخص است مردم این روزها پای شبکه‌های ماهواره می‌نشینند. برای استاد انتظامی، مشایخی، نصیریان، کشاورز، ناصر تقوایی، احمد پژمان و شهلا ریاحی آرزوی سلامتی می‌کنم.

اهدای اولین سیمرغ‌های جشنواره فجر با اعلام برگزیدگان بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران

دیپلم افتخار طراحی بهترین لوگو:
محمد روح الامینی برای فیلم های "خفه گی" و “رگ خواب

سیمرغ بهترین آنونس فیلم:
مسعود رفیع زاده برای فیلم "خفه گی"

سیمرغ بهترین عکس فیلم:
جواد جلالی برای فیلم "پریناز"

سیمرغ بلورین بهترین پوستر:
بابک یادگاریان برای فیلم "هجوم"

و پایان مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

شب خوش

تهیه و تدوین: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ

...
نویسنده : عباس بازدید : 4 تاريخ : جمعه 13 بهمن 1396 ساعت: 1:00